دانلود ترجمه مقاله استخراج به روش تزریق آب و سورفکتانت سیل با اولتراسوند – الزویر ۲۰۱۹

دانلود ترجمه مقاله استخراج به روش تزریق آب و سورفکتانت سیل با اولتراسوند – الزویر ۲۰۱۹

دانلود ترجمه مقاله استخراج به روش تزریق آب و سورفکتانت سیل با اولتراسوند – الزویر ۲۰۱۹:هدف این مطالعه، مقایسه تاثیر امواج فراصوتی بر تزریق آب و سورفکتانت بود، از نتایج تجربی نتایج زیر به دست آمد: ۱٫ برای افزایش جریان تزریق آب و سورفکتانت، قرار گرفتن در معرض امواج فراصوت توصیه می شود، زیرا می تواند برداشت نفت را به ترتیب به ۱۱ و ۱۲ درصد افزایش دهد. ۲٫ تحریک موج فراصوت با دو روش مختلف، ویسکوزیته را تحت تاثیر قرار می دهد؛ (الف) تغییر دما به صورت تغییرات انرژی صوتی به انرژی گرمایی در محیط متخلخل. (ب) اثر بین مولکولی انرژی صوتی بر مولکول‌ها به دلیل حرکت براونی. ۳٫ تشکیل ریز امولسیون (میسل ها) طی سورفکتانت سیل در حضور موج فراصوت، مهم ترین مکانیزم برای افزایش برداشت نفت بود. ۴٫ برای سورفکتونت سیل در غلظتی بالاتر از غلظت بحرانی و در شدت بالاتر، موج فراصوت کارآمدتر است.

عنوان فارسی مقاله:

بررسی مقایسه ای استخراج به روش تزریق آب و سورفکتانت سیل با کمک اولتراسوند

عنوان انگلیسی مقاله:
سال انتشار میلادی: 2019
نشریه:

الزویر

مجله دانشگاه شاه سعود – علوم مهندسی – Journal of King Saud University – Engineering Sciences

کلمات کلیدی فارسی:
کلمات کلیدی انگلیسی:
Ultrasound – Surfactant – Sand-pack – Critical micelle concentration – Microemulsion – Enhanced oil recovery
تعداد صفحات ترجمه شده: ۲۲ صفحه (شامل ۱ صفحه رفرنس انگلیسی) با فونت ۱۴ B Nazanin
نویسندگان:
Augustine Agi، Radzuan Junin، Ramin Shirazi، Gbadamosi Afeez، Nurudeen Yekeen
موضوع: ,
دسته بندی رشته:
فرمت فایل انگلیسی: 8 صفحه با فرمت pdf
فرمت فایل ترجمه شده: Word
کیفیت ترجمه: عالی
نوع مقاله: isi
تعداد رفرنس: دانلود ترجمه مقاله اولتراسوند

مقاله انگلیسی+ترجمه فارسی

فهرست مطالب

چکیده
۱- مقدمه
۱-۱- مکانیزم های برداشت نفتی فراصوت
۲- روش و راه اندازی آزمایشی
۲-۱- تجهیزات
۲-۲- خواص مایع
۲-۳- توده متخلخل
۲-۴ سورفکتانت
۲-۵- روش آزمایشی
۳- نتایج و بحث
۳-۱- تزریق آب
۳-۲ سورفکتانت سیل
۳-۳- اثر غلظت سورفکتانت
۳-۴- تاثیر شدت فراصوت بر برداشت از مخزن نفت
۳-۵- تاثیر اصول فراصوت بر برداشت نفت
۴- نتیجه گیری
منابع


چکیده

تکنیک فراصوتی یک روش نامرسوم برای ازدیاد برداشت از مخزن نفت (EOR) است که سود اقتصادی دارد و دوست دار محیط زیست می باشد و مورد توجه محققان و مهندسین مخازن قرار گرفته است. ثابت شده است که ادغام فراصوت با روش تزریبلق آب و ادغام فراصوت با سورفکتانت، با کاهش جذب سورفکتانت در ازدیاد برداشت از مخزن نفت، موثر بوده است. مطالعات قبلی بر رفتار فازی شورآب نفتی سورفکتانت تمرکز نمودند تا مشخص کنند آیا فراصوت با سورفکتانت می تواند میزان مصرف سورفکتانت را کاهش دهد.

با این حال، رفتار فازی به تنهایی نمی تواند به این سوال پاسخ دهد. بنابراین در این مطالعه، نقش غلظت بحرانی تشکیل میسل (CMC) در سورفکتانت سیل را مطالعه کردیم و اثر غلظت سورفکتانت بر ازدیاد برداشت از مخزن نفت را در طی فراصوت با شدت های مختلف مورد بررسی قرار دادیم. برای این هدف از یک مدل بسته ماسه ای ناپیوسته در یک حمام فراصوتی و از اشعه فراصوتی استفاده نمودیم. استخراج به روش تزریق آب و سورفکتانت، ازدیاد برداشت از مخزن نفت را به ترتیب تا ۱۱٪ و ۱۲٪ بهبود می دهند.

تشکیل ریز امولسیون (میسل ها) در حین سورفکتانت سیل در حضور فراصوت، مهم ترین مکانیزمی است که ازدیاد برداشت از مخزن نفت را برعهده دارد. امواج فراصوت با غلظت بالای سورفکتانت و ترجیحا بالاتر از غلظت بحرانی میسل و شدت بالای امواج فراصوت، کاراتر است.


Abstract

Ultrasound technique is an economic advantageous and environmental friendly unconventional enhanced oil recovery (EOR) method that has been of great interest to researchers and reservoir engineers. The integration of ultrasound with water flooding and ultrasound with surfactant has been proven to be effective in increasing oil recovery by decreasing surfactant adsorption.

Previous studies focused on the phase behaviour of surfactant-brine-oil to determine if ultrasonic with surfactant can actually decrease the rate of surfactant consumption. However, phase behaviour alone cannot answer this question. In this study therefore, the role of critical micelle concentration (CMC) in ultrasound assisted surfactant flooding, and the effect of surfactant concentration on oil recovery during ultrasound at different intensities were investigated.

An unconsolidated sand-pack model placed inside an ultrasonic bath and ultrasonic radiation was used for this purpose. Ultrasound assisted water and surfactant flooding improve recovery up to 11% and 12% respectively. The formation of micro-emulsion (micelles) during surfactant flooding in the presence of ultrasonic wave was the most significant mechanism responsible for the increased recovery. Ultrasound vibration is more efficient at higher concentration of surfactant, preferably above CMC and at higher intensity of ultrasound.


نمونه ترجمه مقاله:دانلود ترجمه مقاله اولتراسوند

  1. مقدمه

از آنجا که بیشتر میدان های نفتی در جهان وارد مرحله سوم تولید خود می شوند، برای بالا بردن تولید، روش های ازدیاد برداشت از مخزن نفت مورد نیاز است. برای بهبود عملکرد فرایندهای ازدیاد برداشت از مخزن نفت (EOR)، درک بهتر مکانیزم و تاثیر پارامترهای بحرانی بر روش های برداشت از مخزن نفت ضروری است. روش های مرسوم ازدیاد برداشت از مخزن نفت (EOR) مانند استخراج از طریق تزریق آب و سورفکتانت محدودیت های خودشان را دارند. برخی از آن ها طیف وسیعی از مواد سطحی را به کار می گیرند در حالی که برخی دیگر با محدودیت های فنی خود می توانند نگرانی های زیست محیطی ایجاد کنند.

روش فراصوت، روش غیر مرسوم دیگری است که از موج فشار برای جابجایی نفت در مخزن استفاده می کند. ایده این تکنولوژی نتیجه ضربه در استخراج نفت است که این ضربه به دلیل زلزله ایجاد می شود (میرزایی-پایامان و نورانی ، 2012). مجموعه ای از تحقیقات آزمایشگاهی و برنامه های میدانی انجام شده است (داهون و کمپبل ، 1965؛عمروو همکاران، 2007؛ میرزایی-پایامان و نورانی، 2012؛ ابراموو و همکاران ، 2013؛ محمدیان و همکاران ، 2013؛ الهومدهی و همکاران ، 2014؛ حمیدی و همکاران ، 2017). این ایده جدید نیست، اما مکانیزم غالب این فرآیند هنوز روشن و آشکار نیست. اما اغلب برنامه های میدانی محدود به رفع خسارت به منطقه چاه هستند. میرزایی و نورانی(۲۰۱۲) گزارش دادند زمانی که زلزله ۵.۷ ریشتری به سه چاه میعانات گازی در امتداد خلیج فارس ضرب زد، یک چاه به امواج زلزله واکنش نشان داد و استخراج را افزایش داد اما دو چاه دیگر دیگر واکنشی نشان ندادند. گزارش شده آن چاهی که واکنش نشان داد در نزدیکی محیط متخلخل دهانه ی چاه، افت میعات دارد، در حالی که دو چاه دیگر ذخیره میعانات نداشته اند. اعتقاد بر این است که این موج زلزله طبیعی، رفع این آسیب را بر عهده دارد.

1.1. مکانیزم های برداشت نفتی فراصوت

محققین مختلف مکانیزم های مختلفی را پیشنهاد کردند که ازدیاد برداشت از مخزن نفت از طریق فراصوت را بر عهده دارند. برخی از این مکانیزم ها حباب زایی (گیو و همکاران، ۲۰۰۴؛ حمیده و باباداگلی،۲۰۰۷)؛ ریز امولسیون (ابی اسماعیل و همکاران، ۱۹۹۹) و  به هم آمیختگی (متینگ و همکاران، ۱۹۹۷) هستند. این مکانیزم ها بیشتر به وسیله فرکانس و شدت امواج فراصوت، نیروی حاصل از لزجت و نیروی مویینه ای، قابلیت ارتجاعی سنگ، سمانتاسیون، خواص سیال، میزان رس و تخلخل کنترل می شوند (حمیده و باباداگلی، ۲۰۰۷). برای این که حفره زایی در مایع شکل بگیرد، فشار منفی در منطقه ترقیق موج باید بر نیروی چسبندگی طبیعی موجود در در مایع غلبه کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *