دانلود ترجمه مقاله نقش تصویربرداری حرارتی فروسرخ دیجیتال در تشخیص توده های پستانی – الزویر ۲۰۱۸

دانلود ترجمه مقاله نقش تصویربرداری حرارتی فروسرخ دیجیتال در تشخیص توده های پستانی – الزویر ۲۰۱۸

دانلود ترجمه مقاله نقش تصویربرداری حرارتی فروسرخ دیجیتال در تشخیص توده های پستانی – الزویر ۲۰۱۸:هدف اصلی غربالگری سرطان پستان این است که تومور را در مرحله اولیه که کمتر تهاجمی است؛ تشخیص دهیم. برای رسیدن به این موفقیت، مردم باید از تشخیص زودهنگام مطلع شوند و روش غربالگری مورد استفاده باید به راحتی در دسترس بیماران قرار گیرد. در این مطالعه ی آزمایشی، فرض بر این بود که DITI می تواند ناهنجاری های موجود در پستان را با استفاده از استاندارد مرجع تقارن حرارتی تشخیص دهد و ما می-توانیم از DITI در مناطق برون شهری و روستایی که در آنها منابع مالی ضعیف هستند؛ استفاده کنیم.

عنوان فارسی مقاله:

نقش تصویربرداری حرارتی فروسرخ دیجیتال در تشخیص توده های پستانی: مطالعه آزمایشی برای تشخیص توده پستانی به وسیله ترموگرافی

عنوان انگلیسی مقاله:
سال انتشار میلادی: 2018
نشریه:

Database: Elsevier – ScienceDirect (ساینس دایرکت)

فناوری و فیزیک مادون قرمز – Infrared Physics & Technology

کلمات کلیدی فارسی:
کلمات کلیدی انگلیسی:
Thermography – Breast cancer – Fibroadenoma – Temperature – Granulomatous mastitis – Ductal carcinoma
تعداد صفحات ترجمه شده: 13صفحه  با فونت ۱۴ B Nazanin
نویسندگان:
Thermography – Breast cancer – Fibroadenoma – Temperature – Granulomatous mastitis – Ductal carcinoma
موضوع:
دسته بندی رشته:
فرمت فایل انگلیسی: 6 صفحه با فرمت pdf
فرمت فایل ترجمه شده: Word
کیفیت ترجمه: عالی
نوع مقاله: isi
تعداد رفرنس:  

مقاله انگلیسی+ترجمه فارسی

فهرست مطالب

چکیده

۱- مقدمه

۲- بیماران و روش ها

۲-۱- طراحی مطالعه و جنبه های اخلاقی

۲-۲- معیارهای شایستگی

۲-۳- روش تصویربرداری حرارتی

۲-۴- آنالیز آماری

۳- نتایج

۴- بحث

منابع


چکیده

پیش زمینه: این مقاله، نقش تصویربرداری حرارتی مادون قرمز دیجیتال (DITI) را در تشخیص توده پستانی به طور خلاصه بیان می کند.
روش ها: در مجموع، ۵۴ بیمار با توده پستانی قابل لمس در این مطالعه ثبت نام کردند. با استفاده از DITI، دمای حداقل، میانگین و حداکثر در ناحیه جراحت و اطراف آن اندازه گیری شد؛ تفاوت های دمایی به عنوان مقیاس تقارن مورد استفاده قرار گرفتند. ۰٫۵ درجه سانتیگراد اختلاف دما به عنوان یک حد آستانه مرجع انتخاب شد. بعد از تصویربرداری حرارتی، تمام بیماران تحت بررسی اولتراسوند پستان قرار گرفتند. بررسی ماموگرافی بر اساس درخواست پزشک انجام شد. تمام جراحت ها بیوپسی هسته ای شدند. نتایج حاصل از تصویربرداری حرارتی که مطابق بر معیارهای فوق الذکر انجام شده بود با نتایج هیستوپاتولوژیک مقایسه شد.
نتایج: بررسی پاتولوژیک، ۲۱ کارسینوم داکتال تهاجمی، ۱۸ فیبرو آدنوما، ۹ کیست و ۶ ماستیت گرانولوماتوز را نشان داد. زمانی که مقادیر دمای میانگین ارزیابی شد؛ فیبرو آدنوم ناشی از جراحت های بدخیم به طور قابل توجهی با یکدیگر متفاوتند؛ در حالی که هیچ اختلاف آماری معناداری بین ماستیت گرانولوماتوز و کارسینوم داکتال تهاجمی وجود نداشت. کیست های ناشی از جراحت های بدخیم تنها از لحاظ حداکثر دما به طور قابل توجهی با یکدیگر متفاوت بودند. نشان داده شد که DITI می تواند جراحت های خوش خیم را از جراحت های بدخیم با حساسیت بالای ۹۵٫۲۴% و اختصاصیت بالای ۷۲٫۷۳% تشخیص دهد.
نتیجه گیری (ها): این مطالعه آزمایشی نشان داد که DITI می تواند نقشی را در تشخیص فیبرو آدنوم و کیست ناشی از کارسینوم داکتال تهاجمی در بیماران با توده پستانی قابل لمس داشته باشد. از آنجا که فیبرو آدنوم ها بیشتر در زنان جوان تر دیده می شوند؛ ظهور روش آنالیز حرارتی به عنوان یک روش جانبی در بیمارانی با پستان های سفت که دارای علائم بالینی هستند؛ به نظر می رسد امیدوارکننده تر و مهم تر باشد.


Abstract

Background This paper summarizes the role of Digital Infrared Thermal Imaging (DITI) in the diagnosis of breast mass.
Methods Of total, 54 patients with palpable breast mass were enrolled in the study. Using DITI, minimum, average and maximum temperature values of each lesion site and its counterpart were measured, differences were used as a measure of symmetry. 0.5 °C was selected as a reference cut-off. Subsequent to thermal imaging, all patients underwent US examination. Mammographic examination was performed upon clinician request. All lesions were core-biopsied. Results of thermal imaging according to the above-mentioned criteria was compared with histopathological results. Results Pathological evaluation revealed 21 invasive ductal carcinoma, 18 fibroadenoma, 9 cyst and 6 granulomatous mastitis. When mean temperature values were evaluated, fibroadenomas differed from malignant lesions significantly, whereas there was not statistically significant difference between granulomatous mastitis and invasive ductal carcinoma. Cysts were significantly different from malignant lesions only in terms of maximum temperature. It was shown that DITI can differentiate benign lesions from malignant with sensitivity up to 95.24% and specificity up to 72.73%.
Conclusion(s) This pilot study has shown that DITI can play a role in differentiating fibroadenoma and cyst from invasive ductal carcinoma in patients with palpable breast-mass. Since fibroadenomas are mostly seen in younger women, emergence of thermal symmetry analysis as an adjunct method in symptomatic patients with dense breasts seems most promising and important.


نمونه ترجمه مقاله:

  1. مقدمه

عارضه­ی توده پستانی، شایع­ترین علت مراجعه­­ی 89.91% از بیماران مبتلا به سرطان پستان به کلینیک­های جراحی در ترکیه بود. غربالگری فرصت­طلب[1] تنها در 4 درصد از این بیماران انجام شد. این آمار را می­توان به آگاهی کم پیرامون سلامت پستان، دشوار بودن ارزیابی این بیماران توسط سرویس­های غربالگری و عوامل اجتماعی- فرهنگی نسبت داد. این وضعیت ممکن است با استفاده از یک ابزار غربالگری توسط مردم به جای اینکه منتظر بمانند تا علائم بالینی به مرحله­ی غربالگری برسند؛ بهبود یابد.

امروزه، غربالگری ماموگرافی همچنان تنها گزینه­­ برای تشخیص اولیه­ی سرطان پستان است. اولتراسوند پستان (US) عمدتا به عنوان یک روش جانبی در کنار ماموگرام قبلی، برای بررسی اختلال کانونی مورد استفاده قرار می­گیرد. اما هر دو این روش­ها، محدودیت­هایی دارند. به عنوان مثال، از جمله معایب ماموگرافی (MMG) عبارتند از: قرار گرفتن در معرض اشعه، کاهش حساسیت و اختصاصیت پایین در پستان­های سفت که بیوپسی‌های بسیاری را تولید می­کنند. اولتراسوند پستان یک تکنیک وابسته به اپراتور است و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) که برای گروه خاصی از بیماران توصیه می­شود؛ هزینه­های بسیار زیادی را به بیمار تحمیل می­کند. همچنین، این تکنیک­ها به تخصص فنی و نیروی انسانی نیاز دارند. علاوه بر این، دسترسی به غربالگری سرطان پستان در بسیاری از نواحی برون شهری و روستایی ترکیه به دلیل کمبود واحدهای تشخیصی محدود بود.

نمونه­های اولیه از تصویربرداری حرارتی در پزشکی در اواسط قرن اخیر معرفی شد؛ اما به دلیل فقدان توانایی فنی و ابزارهای تحلیلی، این تکنیک رها شد. دلیل اصلی انجام تصویربرداری حرارتی این است که بدن انسان خونگرم است و تغییرات دمای بدن شاخص مفیدی از وضعیت سلامت است. با توسعه­ی حسگرهای پیشرفته­تر و ابزارهای تحلیلی، تکنیک ترموگرافی در تصویربرداری پزشکی پدید آمد. ترموگرافی اطلاعات ضروری برای ارزیابی پستان را به بهترین وجه ممکن فراهم می­کند. این تکنیک نسبت به تکنیک­های سنتی مزایایی دارد؛ از جمله این مزایا عبارتند از: قابل حمل بودن، غیر تهاجمی بودن، به راحتی انجام می­شود، تکرارپذیر و ارزان بودن. علاوه بر این، برای انجام آن به عامل کنتراست، نیازی نیست.

[1] Opportunistic screening

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *